Additional information
| UPC | 806703065854 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 06585 |
| Action | Over / Under |
| Application | Target |
| Barrel Description | 30" Ported Vent Rib |
| Barrel Finish | Gloss Blued |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | 5 Choke Tubes – F,IM,M,IC,C |
| Chokes Included | 5 Extended Black |
| Color | Blue |
| Dimension | 4.60 X 14.80 X 40.95 |
| Drop | 1 3/4" @ Comb & 2 1/2" @ Heel |
| Finish | Blued |
| Finish Color | Blued |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| Hand | Right Hand |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length of Pull | 14.63"-15.50" |
| Material | Steel |
| Max Chamber Size | 2 |
| Model | All-American |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 48" |
| Receiver Description | Blued Aluminum |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Top Tang |
| Shipping Weight | 14.8 |
| Sights | Bead |
| Similar Items | SG12OU |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Stock Finish | Turkish Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 8.50 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Light Modified | Yes |
| Other Features | 4 – WAY ADJUSTABLE COMB, |


Reviews
There are no reviews yet.