Additional information
| UPC | 023614849759 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 035540282 |
| Weight | 5.0 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | 4.49" Fluted |
| Barrel Length | 22 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5 Creedmoor |
| Capacity | 3 |
| Checkering | Yes |
| Color | Tungsten |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.60 X 8.00 X 54.20 |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Finish Type | CERAKOTE |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.6000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 54.2000 |
| Material | Steel |
| Muzzle | Recoil Hawg Muzzle Brake |
| Other Features | FREE FLOATING,TARGET CROWN BBL |
| Overall Length | 42.7500 |
| Rate of Twist | 1:08" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Top Tang |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable Feather |
| Weight (lbs) | 6.82 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 8 |


Reviews
There are no reviews yet.